تجربه کاربری افتضاح اپ موبایل بانک پارسیان (نسخه قدیمی)

ما تو این کشور اینقدر زندگی بی کیفیتی داریم که دیگه توقع کیفیت از نرم افزار ایرانی داشتن، واقعا زیاده خواهی محسوب میشه. اما توقع داریم که حداقل‌های استانداردهای طراحی نرم‌افزار رو رعایت کنند. در ادامه چند تا از مشکلات فاجعه بار اپ بانک پارسیان (نسخه 2015) رو خدمت شما عرض می کنم.

1 – با اینکه شماره موبایل شما در بانک ثبت شده و پیامک ها براتون میاد، اما برای استفاده از نرم افزار موبایل که بر اساس شماره موبایل هم کار میکنه، باید حضورا به بانک مراجعه کنید و پسورد رو در پاکت دربسته بگیرید. درحالیکه میشد پسورد با اولین لاگین برای شما پیامک بشه یا از روشهای امن تر برای شناسایی خط استفاده کنند تا آدم مجبور نباشه به بانک مراجعه کنه. گویا هنوز مفهوم آنلاین رو متوجه نشده اند.

طراحی تجربه کاربری

2 – پس از مراجعه به بانک، یه یوزرنیم عددی هشت رقمی به شما میدن که با یوزرنیمی که تو اینترنت‌بانک دارید متفاوت است و قابل تغییر هم نیست و باید حفظش کنید. اما چرا حفظ؟ چون اپلیکیشن اندروید مربوطه، پس از اولین لاگین، اطلاعات ورود شما رو ذخیره نمی کنه و هر بار باید اون عدد 8 رقمی لعنتی رو تایپ کنید. دو هفته طول کشید تا حفظش کردم .

3 – پسورد اپ اندروید هم مسلما با پسورد اینترنت بانک شما متفاوته . خب حتما فکر کردید عوضش میکنید و مثلا پسوردهاتون رو یکی میکنید؟ اما زهی خیال باطل. چون پسورد اپ اندروید رو فقط اجازه میدن که عدد بذارید! این درحالیه که ما پسورد اینترنت بانکمون رو هرگز عدد نمی ذاریم . پس این پسورد رو هم باید حفظش کنید.

4 – داخل نرم افزار، در بخش پرداخت قبوض، اجازه ی وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت را دارید. اما اجازه ی کپی-پست کردن را خیر ! گویا شما باید به ازای هر قبض، که معمولا با پیامک به دستتون میرسه، دو تا عدد 16 رقمی رو حفظ کنید و اون ور تایپ کنید! واقعا اینا چی فکر کردن؟

5 – من چند سال است که در این بانک حساب دارم و در بخش کارت به کارت، اسم و شماره کارت چندین نفر رو ذخیره کردم . اما وقتی میخواهید با استفاده از اپ عمل کارت به کارت رو انجام بدید، باید شماره کارت همون آدم ها رو دوباره تایپ کنید. چون هیچ گونه عمل سینک صورت نمی گیره با سایت.

6 – وقتی پولی رو به حساب کسی می ریزیم، معمولا نیاز داریم که شماره پیگیری 20 رقمی اش رو برای طرف مقابل بفرستیم . اما امکان کپی-پست کردن در اینجا هم نیست . نهایتش می تونید از رو صفحه اسکرین شات بگیرید.

کلا طراحانِ این اپ فکر نمی کنم خودشون ازش استفاده کرده باشند. چون این موارد جزو پایه ای ترین مسائلی است که باید رعایت می کردند و نکرده اند

بانک ها معمولا برای افزایش مشتری و یا نگه داشتن مشتریان قبلی، هزینه های چند صد میلیاردی میکنند. از برگزاری مسابقات مسخره و جوایز هزاران ریالی (بخوانید صدها تومنی) تا تبلیغات بسیار گران و بی تاثیر تلویزیونی که دیگه کسی جز برای اخبار نگاهش نمی کند. اما نمی دانند که علت مهاجرت مشتریان قدیمی و بخصوص نسل جدید مشتریان، کم بودن فلان نرخ بهره و یا گنده تر بودن ماشین جایزه ی فلان بانک رقیب نیست، بلکه ندادنِ سرویسی است که مشتری به آن نیاز دارد.

پی نوشت: چند سال پیش که تازه اینترنت بانک داشت زیاد میشد، من حسابم رو در بانک ملی بستم و رفتم بانک ملت حساب باز کردم . چون امکانات اینترنت بانکشون اون موقع خیلی خوب بود. آیا ایمان نمی آورید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *