نرم افزار Director چیست؟

ماکرومدیا دایرکتور که هم اکنون بخشی از خانواده ادوبی است ،  جزو  قدیمی ترین نرم افزارهای ساخت برنامه های چند رسانه ای هست که تا حد زیادی به برنامه Flash شباهت داره. . Flash بیشتر برای ساخت نرم افزارهای تحت وب تخصصی شده و Director هم برای برنامه های چند رسانه ای که روی CD ارائه میشه . البته با دایرکتور  هم میشه برنامه های تحت وب ایجاد کرد و برعکس .

ادوبی دایرکتور چیست

در دایرکتور برای ایجاد قسمتهای InterActive   از زبانی به نام Lingo استفاده میشه ولی در Flash  از زبانAction Script  استفاده میشه . یکی از خصوصیات قابل توجه در دایرکتور این هست که ما میتونیم فایلهایی مثل تصویر, صدا و چیزهایی از این قبیل رو که برای ایجاد برنامه لازم هست رو به صورت یک فایل خارجی (External) استفاده کنیم و بدون وارد کردن اونها در داخل پروژه, برنامه رو بسازیم . دایرکتور دارای امکانات خیلی جالب و آماده ای برای ایجاد افکتهای تصویری و سه بعدی داره که معمولا اونها رو با زبان Lingo ایجاد میکنه . ما میتونیم توسط دایرکتور یک برنامه چت تحت وب , خیلی راحت تر از اون چیزی که فکرش رو بکنید بسازیم که برای این کار احتیاج به نصب  Macromedia Shockwave MultiuserServer  برروی سروری که میزبان وب ما هست داریم که به این صورت قابلیت استفاده هزاران نفر هم زمان از این چت ایجاد میشه .
همونطوری که برای دیدن صفحات Flash تحت وب احتیاج به Plugin مخصوص Flash Player هست برای دیدن صفحات و برنامه های دایرکتور تحت وب هم احتیاج به Plugin مخصوص به نام Shockwave Player هست که باید برای مرورگر وب نصب کنیم .

یکی از خصوصیات جدید برنامه دایرکتور در نسخه MX 2004  توانایی استفاده از Syntax های زبان Java Script هست . 
در حال حاضر بیشتر از دایرکتور برای ساخت انیمیشنها و برنامه های تحت وب, بازیها, CD های آموزشی , CD های مرجع,CD های تبلیغاتی و حتی CD هایی که این اواخر به صورت کارت ویزیت و در ابعاد کوچک هست استفاده میشه .
با مراجعه به این سایت میتونید کارهای بیشتری از دایرکتور رو ببینید .

به دوستانی که با برنامه Flash کار میکنند توصیه میکنم که برای ساخت CD های مالتی مدیا حتما از برنامه دایرکتور استفاده کنند چون این برنامه دارای امکانات خاصی برای ایجاد نرم افزارهای Desktop مخصوصا در حجمهای بالا داره که نرم افزار Flash   در این زمینه ها ضعیف تر هست . اگر دقت کنیم سایتهای ایرانی که در باره Flash صحبت میکنن یا آموزش میدن خیلی زیاد هست و لی در باره دایرکتور اینطور نیست و هنوز زمینه کاری برای این نرم افزار زیاد هست چون متخصصین کمتری برای دایرکتور وجود داره !
 

تاریخ: 1383/03/18       نویسنده: حسين شرفي    

مقالات مرتبط :


• نرم افزار های رایگان طراحی وب بجای محصولات adobe
• ساخت سی دی های مولتی مدیا با نرم افزار captivate
• ادغام شرکت ماکرومدیا و ادوبی
• تفاوت های برنامه Authorware و Director
• نرم افزار Capative برای ایجاد فیلم های آموزش مولتی مدیا
• نرم افزار Director چیست؟