ساخت سی دی های مولتی مدیا با نرم افزار captivate

نرم افزار های ساخت سی دی های مولتی مدیا :

سی دی های مولتی مدیا معمولا با نرم افزار دایرکتر ساخته میشوند. اما مشکل یادگیری زبان لینگو و همچنین کارکرد حرفه ای این نرم افزار، بسیاری از طراحان را بسوی استفاده از فلش سوق داده است . از آنجاکه کار با نرم افزار فلش بسیار ساده است ، طراحان بسیاری برای ساخت سی دی های مولتی مدیا ازین نرم افزار استفاده میکنند .

اما نرم افزار captivate که یک نرم افزار فلش ساز است کار را بیش از پیش ساده کرده است و ساخت برنامه های پخش مولتی مدیا ، کاتالوگ های تبلیغاتی ، سی دی های فلشی آموزشی و غیره را تا حد ممکن ساده کرده و هر کسی بدون داشتن اطلاعات کار با زبان های برنامه نویسی و حتی فلش میتواند صفحات متحرک خود را با این برنامه بسازد.

قابلیت های captivate :

ضبط تصویر از روی مانیتور
ضبط حرکات کلیک و دابل موس و تایپ کیبورد در فیلم خروجی
امکان افزودن دکمه ، عکس ، عنوان و چندین ابزار دیگر به صفحات جهت ساخت فلش های آموزشی
انتشار خروجی در فرمت SWF که امکان قرار دادن فلش ها را روی وب ساده میکند.
امکان کار با صفحات و اسلاید ها شبیه محیط پاورپوینت مایکروسافت
امکان تبدیل فایل های powerpoint به فلش
امکان افزودن صدا به صفحات جهت ساخت اسلاید های داستانی و همچنین ویرایش صدا
امکان افزودن متن های متحرک به اسلایدها
 
ساخت مولتی مدیا


انواع حالات ضبط فیلم فلش :
1 - Demonstration یا همون نمایشی : در این حالت کل چیزی که شما توسط برنامه ضبط کردین بصورت فیلم از جلوی چشم بیننده میگذره.
2 - Simulation یا شبیه سازی : در این حالت شما میتونید کاری کنید که فبلم فلش خروجی بصورت تعامل با کاربر باشد. یعنی برای اینکه یک فیلم آموزشی بسازید در بعضی مراحل برنامه از کاربر میخواد که جای خاصی کلیک کند یا فلان دکمه را بزند . این کار باعث میشه کاربر چیزی را که میبیند بهتر به ذهن بسپارد. چون خیلی جاها را خودش انتخاب و کلیک میکنه.

ذخیره سورس فایل ها با پسوند cp. است که فلش 2004 آن را مانند فایل های FLA باز میکند و امکان ویرایش آن را به شما میدهد. این امکان برای طراحان فلش از اهمیت بسیاری برخوردار است . چون شما علاوه بر ادیتور captivate یک ادیتور دیگر هم در کنار آن دارید بنام فلش که امکانات فوق العاده زیادی از جمله نوشتن کد های اکشن اسکریپت را نیز به شما میدهد.

امکان import فایل های پاورپوینت در captivate : با کمی تغییر در فایل های powerpoint براحتی میتوانید آنها را وارد captivate کنید و خروجی فلش بگیرید!

از کاربران فلش آموزشی خود امتحان و quiz بگیرید ! این یکی از بزرگترین قابلیت هایی است که در این برنامه قرار دارد. امتحانات شما میتواند چند گزینه ای ، true-false و یا بصورت پرکردن جاهای خالی باشد. همچنین میتوانید برای کلیک های مختلف امتیازات گوناگونی منظور کنید تا سطح یادگیری کاربرانتان را بسنجید.

پخش فیلم در captivate : همانطور که می دانید شما میتوانید فیلم های خود را در فلش import کرده و با فرمت FLV و با خروجی SWF ذخیره کنید . خوب کافیست SWF خود را حالا وارد captivate کنید تا فیلم شما به اسلاید مورد نظر اضافه شود.

صفحه رسمی نرم افزار Captivate در سایت ادوبی

صفحه رسمی نرم افزار Captivate در ویکی پدیا

تاریخ: 1385/08/08       نویسنده: حسین شرفی    

مقالات مرتبط :


• نرم افزار های رایگان طراحی وب بجای محصولات adobe
• ساخت سی دی های مولتی مدیا با نرم افزار captivate
• ادغام شرکت ماکرومدیا و ادوبی
• تفاوت های برنامه Authorware و Director
• نرم افزار Capative برای ایجاد فیلم های آموزش مولتی مدیا
• نرم افزار Director چیست؟