متاتگ چیست ؟

متاتگ ها راهی برای شناساندن صفحات وب سایت شما به مرورگرها است.  تگ هایی که برای صفحات سایت خود تعریف میکنید موتور های جستجوگر را در شناختن مطالب داخل سایت شما یاری میکند.

ما کلا دو نوع متاتگ داریم:

 • HTTP-EQUIV

  این متاتگ باعث میشود که اطلاعات اضافی ای همراه صفحه وب درخواستی شما در http header به مرورگر ارسال شود . مثلا میتوانید تاریخ انقضای اطلاعات را تعیین کنید یا میتوانید صفحه وب را با یک متا تگ خاص پس از چند ثانیه به صفحه دیگری منتقل کنید !

 • NAME
  این نوع از متاتگ برای تعیین اطلاعات داخل صفحه وب استفاده میشود که باعث میشود صفحه وب شما با راحتی بیشتری برای موتورهای جستجوگر شناخته شود … مثلا زبان این صفحه ، نام طراح ، کلمات کلیدی این صفحه ، خلاصه صفحه برای نمایش در نتایج جستجوگرها و …

متاتگ ها کجای صفحه وب نوشته میشوند ؟

متاتگ ها را باید داخل تگ head نوشت . در صفحه هایی که از چند فریم درست شده باید در تمام صفحات متاتگ را نوشت. به مثال های زیر دقت کنید : content در متاتگ کارش معرفی مقداری هست که متاتگ با یکی از دو صفت name  وHTTP-EQUIV  در خود دارد .

 مثال :

تگ بالا را نگاه کنید . از نوع   name است . مقدار name مساوی با keywords است . یعنی این متاتگ کارش شناساندن کلمات کلیدی سایت شما به موتور های جستجوگر است … اگر میخواهید موتور های جستجو مانند گوگل سایت شما را بهتر بشناسند این تگ را به قالب سایت یا وبلاگ خود بیفزایید و در جلوی content  کلمات کلیدی سایت خود را بنویسید . (این کلمات کلیدی باید در محتوای سایت شما نیز موجود باشند. وگرنه گوگل به آنها اهمیتی نخواهد داد)

مثال :

تگ بالا کارش افزودن توضیحات سایت شما به موتور های جستجوگر است . اگر این تگ را به صفحه ای از وب سایت خود اضافه کنید، اگر کسی بصورت تصادفی در نتایج نمایش داده شده در گوگل به سایت شما بر بخورد، توضیحات داخل این متا تگ را بجای توضیحات می‌بیند . یعنی گوگل دقیقا از این متاتگ برای نمایش اطلاعات درباره صفحه موردنظر وب سایت شما استفاده میکند . پس بکاربردن درست این متا تگ ها خیلی در SEO سایت ها اهمیت دارد.

مثال متاتگ HTTP-EQUIV  :

تگ بالا تاریخ انقضای این صفحه وب را تعیین میکند . یعنی اگر کسی این صفحه وب را یکبار دیده باشد وقتی این زمان فرا برسد و او دوباره آدرس این سایت را در مرورگرش بزند این صفحه از داخل cache لود نمیشود بلکه از سرور مجددا بارگزاری میشود.

یک نظر برای : “متاتگ چیست ؟

 1. با سلام و احترام
  متا تگ ها را باید در کجای هاست قرار دهم یا در کجای هاست هستند
  خواهشمندم که لطفا راهنمایی بفرمایید بسیار برایم مهم است
  با تشکر فراوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *